„Vyzrát na bolavé nožičky je vlastně hračka…“

Rozhovor s Jitkou Kadečkovou, odbornicí na zábavu pro nejmenší

Jak už jste mohli postřehnout, rodina Laskavých pohádek se nedávno rozrostla o nového člena, e-knížku „S Bonifácem na vandru“. A právě tyhle pohádky se zároveň staly předlohou pro dobrodružné hry na bázi geocashingu z dílny Kouzelného světa skřítků. Vy si je můžete vyrazit zahrát třeba do Prokopského údolí, Divoké Šárky, Prachovských skal, Českého Švýcarska, Vlašimi nebo na Konopiště.

Do 15. srpna 2017 navíc jen s e-knížkou „S Bonifácem na vandru“ získáte čtyři takové hry úplně zdarma.

Co vlastně v Kouzelném světě skřítků všechno dělají? Kdo je Bonifác? A jak na bolavé nožičky našich nejmenších? O tom se dočtete v rozhovoru s tvůrkyní her, Jitkou Kadečkovou.

Je čtvrteční odpoledne, sedím v kavárně a přemítám nad „nesmrtelností chrousta“. Cinkání z radniční věže avizuje „celou“ a v tu chvíli do dveří vchází Jitka. Soudě podle oblečení se vrací odněkud „z terénu“. Zřejmě vytipovávala trasu pro nějakou novou hru. Nebo že by ji rovnou instalovala? Sedá si a její usměvavý obličej mě utvrzuje v tom, že spolu strávíme pár milých okamžiků.

„Akorát se vracím z Prachovských skal. Perly rosy už jsou taky na místě,“ říká a já vím, že mluví právě o hře vytvořené podle mé pohádky.

Jitka Kadečková, odbornice na zábavu pro děti, kreativní bytost se smyslem pro humor a velkým srdcem, žena, která se nebála jít za svým snem.Jitka je totiž autorka projektu Kouzelný svět skřítků, který si vzal za svůj cíl dostat prostřednictvím dobrodružných her děti s rodiči do přírody. A to se jí také podařilo! Nejen že si za dobu existence Kouzelného světa skřítků rodiče koupili více než 1000 her, ale Jitka si tím zároveň splnila svůj sen. A to je dělat naplno to, co ji baví a naplňuje. A v hlavě má další nápady 🙂

Kromě toho je Jitka člověk s velkým smyslem pro humor a obrovským srdcem.

 

Jitko, v Kouzelném světě skřítků vymýšlíte pro děti mimo jiné dobrodružné hry v přírodě. Jak tě to napadlo?

V té době celá naše rodina propadla geocachingu a já jsem si říkala: A proč tuhle hru neudělat i pro ty, co nemají GPS? Proč neukrýt krabičky na výrazná místa a nenafotit je a nezakreslit do mapy? A krabičky by se přeci daly umístit i podél cesty, aby je mohly hledat i ti nejmenší hráči. Mohli bychom umístit trasy v těch nejkrásnějších lokalitách ČR, kam rodiče s dětmi tak jako tak jezdí. Připravíme tam zábavu právě pro ty, pro které pěší túra v přírodě sama o sobě vlastně není až taková zábava. Pro nejmenší.

Pověz nám prosím o svých hrách. Čím jsou zvláštní?

Všechny jsou založené na principu geocashingu. Takže taková ta dneska oblíbená klasika. Trasa, na které se hledají „kešky“ (čili krabičky) ukryté na přesně stanovených místech. Ale, jak už jsem říkala, naše hry jsou upravené i pro ty, co nemají GPSku, takže krabičky se dají hledat i podle mapičky se zákresem míst úkrytů a fotek z dálky a z blízka. Pro děti je to tak navíc mnohem zábavnější, než jen jít s očima upřenýma do navigace. Učí se pracovat s mapou, tříbí si pozorovací schopnosti.

Jsou fyzicky náročné?

Neřekla bych. Trasy jsou připravovány tak, aby vyhovovaly i rodinám s malými dětmi. Nemají víc než 6 km a na řadu z nich se dá vyrazit i s kočárkem.

A jak se hry hrají?

Každá hra je postavená na originálním pohádkovém příběhu. Třeba na takových, jako píšeš ty, Zuzko. A taky na úkolech, které se nějak vztahují k ději. Příběh je rozdělený do několika částí a ty jsou spolu s úkoly uložené v krabičkách poschovávaných na trase. Hráči je lokalizují pomocí GPS souřadnic, mapy a fotek. Když najdou – a najdou pokaždé – tak si můžou přečíst kousek pohádky, splnit úkol a za jeho splnění si dát do hrací karty razítko. A na konci celé hry je samozřejmě čeká schovaný poklad. 🙂

Jak na tvé hry děti reagují?

Máme vypozorováno, že je zpravidla přestávají bolet nožičky. (smích) Děti milují bojovky, to není žádná novinka. Nenudí se, těší se, až se bude pátrat po další krabičce, a nadšeně šlapou. Někdy se dokonce role obracejí – děti popohánějí rodiče, a rodiče úpí, že je bolí nohy. (smích)

Zatím jsme nezmínili jednu fiktivní (nicméně klíčovou) postavu Kouzelného světa skřítků, skřítka Bonifáce. Slyšela jsem, že je „hrozně ukecaný“. Můžeš nám o něm něco povědět?

Bonifác je postavička, která hráče provází všemi hrami Kouzelného světa skřítků. Vypráví pohádky, představuje úkoly. Dalo by se říct, že přes léto je to takový můj nejvytíženější zaměstnanec. (smích) Jinak ukecaný opravdu je. (smích)

Kdybych měla Bonifáce stručně charakterizovat, tak je to takový ukecaný skřítek, který všude byl, spoustu toho viděl, ještě víc slyšel a moc rád o tom vypráví příběhy.

Proč zrovna Bonifác?

Úplně jednoduše. 🙂 Přemýšlela jsem, jaké jméno se nejvíc hodí ke skřítkovi, a napadl mě Bonifác. Asi i proto, že mám v ten den narozeniny. 🙂

Tak to slavíte společně, co? 🙂

Přesně tak. (smích)

Kolik lidí si za sezónu zahraje nějakou tvoji hru?

Ty nejúspěšnější si zahraje třeba i 70 rodin, což je asi tak 250 hráčů. Otevřené jsou po celé prázdniny, některé i déle. To je vždy uvedeno v popisu hry.

To ale není všechno, co v Kouzelném světě skřítků děláte, že?

Ano, k tomu ještě pořádáme různé pohádkové akce pro školy, pro školky, pro rodiče s dětmi. Dokážeme na přání zákazníka vytvořit a zorganizovat třeba i hru na narozeninovou oslavu nebo na dětskou party.

Zažíváte nějaké kuriózní situace?

Při práci s dětmi? Samozřejmě! Třeba při jednom pohádkovém lese pro školky měly děti za úkol pomoct pohádkové babičce navěšet na šňůru barevné ponožky, které ležely na zemi v koši na prádlo. A když už jsme balili, volala nám najednou paní učitelka, jestli tam prý nemáme jedny ponožky navíc: že se jeden chlapeček vrátil do školky bez ponožek a že prý své ponožky pověsil k těm ostatním. 🙂 No byly tam. (smích)

Jitko, jsme na pohádkovém blogu, musím se teda zeptat: Jakým pohádkám dáváš přednost?

Mám ráda pohádky se skřítky :), čarodějnicemi, kouzelníky a kouzly, dobrem a zlem. Díky pohádkám by se měly děti naučit chápat život, neustálý boj dobra a zla, měly by získat poučení a samozřejmě i víru ve vítězství dobra. 🙂

Jitko, děkuju za rozhovor a přeju tobě, Bonifácovi i Kouzelnému světu skřítků všechno dobré! 

Navštívit Kouzelný svět skřítků můžete zde >>

Mrknout, jaké hry mají v Kouzelném světě skřítků na skladě můžete zde >>

Komentáře