Už máte svou velikonoční koledu? aneb Třesky plesky, nejhezčí koledy jsou český…

… jasné, aj moravské, hromy a blesky…:)

Letošní Velikonoce s novou

velikonoce-8354Moje dcerka se letos rozhodla, že by bylo hezké naučit se nějakou neotřelou velikonoční koledu, protože „Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný…“ se už loňské Velikonoce krapítko oposlouchaly.

Navíc z obohacení hodovacího repertoáru by prý snad mohlo kápnout i nějaké to vejce nebo čokoláda navíc. Po zkušenosti z loňska, kdy od příbuzných vykoledovala nějakých 6 kg sladkostí (máme totiž velkou a štědrou rodinu), se u mě při té představě už asi týden v pravidelných intervalech dostavují panické stavy. Ovšem brzdit kvůli tomu její zájem o lidové tradice nechci.

Veselé vzpomínky na veselé Velikonoce

Pustila jsem se tedy do vyhledávání koled a to ve mně vyvolalo vzpomínky na dětství a jednu velice svéráznou hodovačku, kterou jsem tehdy slýchávala. Nutno podotknout, že se nejedná o úplně dětskou koledu. Přesto jsem pocítila nutkání se o tuto vzpomínku s vámi, dospělými čtenáři, podělit.

Velikonoce jsem jako dítě trávívala v kolektivu jedné trampské chatařské osady ve středních Čechách. Tam bylo tradicí, že dospělí muži vyráželi koledovat už v neděli ráno. V pondělí pak chodívaly na koledu děti samy. Tatínkové v tu dobu víceméně úspěšně střízlivěli a léčili následky nezřízené konzumace alkoholu z předchozího dne. Bylo totiž nutné, aby své rodiny dopravili z chat zpátky domů.

Naše víkendové obydlí bývalo návštěvou koledníků poctěno jako poslední. Dokážete si jistě domyslet, v jakém stavu se vynacházeli ve chvíli, kdy brali za naše vrzající vrátka. Tehdy jsem se na vlastní oči přesvědčila, že pomlázka se dá použít i ke zcela jinému účelu, než bylo našimi předky zamýšleno. Například jako hůl, přistrkovadlo nápojů po stole, hokejka, drbátko zad a jiných částí těla apod.

Není koleda jako koleda

Celý Boží hod velikonoční se zdejším údolím nesla zmiňovaná koleda. Zněla asi takto:

„Hody hody doprovody,
dejte nám tu štamprdel,
nebo dostanete na p….“

Na co že kdo dostane, schválně vypouštím. Nepřijde mi úplně vhodné uvádět toto vulgární slůvko na stránkách blogu, který je věnován dětem. Při pohledu na libozvučně znějící „štamprdel“ se beztak poměrně jednoduše dovtípíte. Zdejším „nedělním“ koledníkům k naprosté spokojenosti a k tomu, aby dostatečně uctili svátky jara, bohatě postačila tato jedna krátká a peprná koleda. Ne tak dětem, tady se jelo v klasice. 🙂

Co naplat, k českým Velikonocím patří alkohol asi jako kapr a salát k českým Vánocům. Troufám si tvrdit, že každý, kdo někdy trávil velikonoční svátky v české kotlině, ví, o čem píšu. S tím nic nenaděláme. Tradice je tradice. 🙂 Musím dodat, že okamžiky tady trávené patří k nejkrásnějším vzpomínkám mého dětství.

Pro děti ty „nezávadné“

Naštěstí nás lidová tvořivost obohatila i dostatečně velkou zásobou „nezávadných“ říkanek, které dětským papulkám sluší daleko lépe. U nás to letos nakonec vyhrála tato:

„Já jsem malý koledníček, tetičko!
Přišel jsem si pro červený vajíčko.
Vajíčko je červený a koláče bílý,
jakpak je vám, panímámo, koledníček milý?“

A co u vás? Snad vám při hledání pomůže seznam odkazů uvedený na konci článku. Najdete tam spoustu krásných českých a moravských koled. Stačí si jen vybrat.

Krásné Velikonoce!

Velikonoční koleda – Wikicitáty

Velikonoce :: Říkanky pro nejmenší děti

Velikonoční koledy a básničky | VašeDěti.cz

Velikonoční koledy Ceske-tradice.cz – České tradice z dob dávných i našich

Velikonoce | Rikanky

Velikonoční Koledy

Velikonoční koledy | Chovani.eu

Nejznámější velikonoční koledy. Osvěžte si říkanky a básně na pomlázku | TOPZINE.cz

Další velikonoční říkanky a koledy – Básničky a písničky – Dětské stránky

Velikonoční koledy a básničky – Milujivelikonoce.cz

Komentáře