Před usnutím mě pohladil andílek z Uklidňovánky

Kdo u vás doma usíná první? U nás tatínek

„Ale když mně nejde usnout.“ Tuto větu jsme s manželem slýchali jistou dobu s železnou pravidelností večer co večer. Mám dokonce pocit, že postel pro naši dcerku představovala cosi jako trestnou lavici. Zpočátku jsem nechápala. Jak je možné, že tak malé dítě necítí únavu? Já s odpuštěním padám „na držku“. A manžel? Ten už to zabalil dávno – usnul jako první!

Děti se nerady loučí se dnem

Nicméně stačilo se na to podívat jejíma očima. Vždyť je za posledních dejme tomu 12 hodin tak plná dojmů, tolik toho zažila a určitě by chtěla ještě. Jak může nechat den jen tak skončit? I spousta dospělých lidí potřebuje po absolvování vzrušujícího zážitku nějakou dobu „na zotavenou“. Neuklidní se hned jako lusknutím prstu.

Je libo meditaci?

Když se nám narodil mladší chlapeček, přešlo uspávání starší dcerky výhradně do kompetence našeho nadmíru trpělivého tatínka. Jednou jí takhle v rámci uspávacího rituálu pustil řízenou meditaci pro dospělé. Kýžený uklidňující efekt se skutečně záhy dostavil. Tedy až do chvíle, kdy si měla podle pokynů v meditaci vizualizovat, jak jí bílé léčivé světlo omývá mozek. Cože?! Dcerka měla zrovna „doktorské období“ a večery se místo čtení pohádek trávily nad obrázky lidských orgánů, protože to jediné ji zajímalo. Tahle představa byla pro ni natolik vzrušující, že totálně zrelaxovaný tatínek byl okamžitě probrán přívalem dotazů typu „proč?“ a „jak to že?“. Co se dalo dělat…

Uklidňovánky pro zklidnění a uvolnění

Díky tomu jsem se ovšem chytla myšlenky napsat naší holčičce relaxační cvičení na míru. Říkáme jim „uklidňovánky“. Dnes vám chci představit jednu z nich. Nazvali jsme ji „Andílek“.

Uklidňovánky se mi osvědčily na zklidnění a uvolnění dítka před spaním, čtením na dobrou noc či jinými aktivitami, které vyžadují soustředěný stav mysli. Primárně jsou určeny dětem předškolního věku po cca 10 let. Naše „tříleťačka“ už dokáže dobře spolupracovat, ale záleží samozřejmě na konkrétním dítěti. V zásadě je ale nějaké věkové omezení zbytečné. Nevidím důvod, proč by (si) je nemohl užívat třeba i dospělý člověk. Proti gustu… 🙂

Doporučuju si uklidňovánku upravit podle vašich potřeb. Pokud například víte, že má vaše dítě hrůzu z andělů, nahraďte tuto postavu něčím „zkousnutelnějším“. Průběžně nenápadně ověřujte, zda je mu to příjemné, sledujte jeho výraz. V závorkách je kurzívou uvedena předpokládaná odpověď „ano“ (v tom případě pokračujte podle návodu). Pokud by dítě odpovědělo „ne“, „netlačte na pilu“. Můžete přejít k další otázce, případně cvičení ohleduplně ukončit. Poskytněte dítěti dost času (v závorkách kurzívou naznačené pauzy).

Uvědomte si, že každý den není posvícení. 🙂 Taky se mi někdy stane, že prostě nemám meditační den. Když vám to nejde, zkuste to někdy jindy. Pamatujte také, že dítě, které nemělo šanci si předtím „odpustit páru“ (např. formou přiměřené fyzické aktivity), se bude zklidňovat daleko složitěji. Nějaké to vyblbnutí, vyběhání a vyskákání dělá divy a blahodárné působení uklidňovánky jenom podpoří. 🙂

Taky by se třeba mohlo stát, že vašemu dítku bude vadit čtená interpretace. Zkuste to spatra. Nebo se nechte inspirovat a vytvořte si vlastní uklidňovánku na míru.

andilek_FUklidňovánka Andílek

Polož se na záda, udělej si pohodlíčko. Jestli chceš, přitul se třeba ke své oblíbené hračce. Zavři oči. Když je neudržíš zavřené, nevadí. Třeba se to povede později. Poslouchej můj hlas a představuj si všechno, co ti bude vyprávět. Na otázky mi můžeš odpovídat ano (kýváním), nebo ne (kroucením hlavou). Anebo nemusíš odpovídat vůbec. Je to jenom na tobě. Pokud se ti něco nebude líbit, hned mi to pověz. Jakmile se ti bude zdát, že mluvím moc rychle nebo pomalu, řekni mi prostě „zpomal“ nebo „zrychli“.

Pomalu dýchej: hluboký nádech (pauza) a dlouhý výdech. Hluboký nádech – dlouhý výdech. Nádech – výdech.

Oknem do pokoje vklouzl malý andílek a posadil se hned vedle tebe. Je to tvůj andílek, jenom tvůj. Chrání tě a hlídá, aby se ti nepřihodilo něco zlého. Chceš, aby tu s tebou zůstal? (Ano)

Dobře si ho prohlédni. Jak vypadá? Jak je velký? A má křídla? Má nějaké jméno? (pauza) Jestli neznáš jeho jméno, nevadí, časem ti ho jistě poví.

Je ti s ním příjemně. Ničeho se nebojíš. Cítíš se bezpečně. Pořád pomalu dýcháš – nádech a výdech.

Chceš, aby tě andílek pohladil? (Ano) Natáhl k tobě ruku a pohladil tě. Cítíš jeho dotek? Nemusíš cítit zrovna dotek, může to být teplo, nebo třeba jen takový příjemný pocit. Záleží jenom na tobě.

Chceš si s ním popovídat? (Ano) Nemusíš s ním mluvit nahlas. S andílkem si můžeš navzájem číst myšlenky. Stačí, když si něco jenom pomyslíš a on to bude hned vědět. A když na tebe promluví, uslyšíš to jenom ty. Nikdo jiný to neuslyší, je to jenom mezi vámi.

Určitě se ti dneska povedla spousta věcí, viď? Chceš o tom andílkovi vyprávět? (Ano) (pauza) Směje se a má obrovskou radost. Raduje se, protože se raduješ.

Trápí tě něco? Máš pocit, že se ti něco nepovedlo? Někdo ti ukřivdil? Jestli chceš, můžeš to svému andílkovi povědět. Rád tě vyslechne. Můžeš se mu se vším svěřit, nikomu to neřekne. (pauza) Vezmi do rukou všechno, co se ti dneska nepovedlo a podej to svému andílkovi. Už to nepotřebuješ.

Chceš mu povědět ještě něco dalšího? (Ano) (pauza)

Teď můžeš andílka poslat pryč, nebo si ho nechat u sebe. Kdykoliv ho budeš potřebovat, můžeš ho zavolat a on za tebou přiletí.

A teď otevři oči, nebo klidně spi.

Komentáře