Jednoduchý fígl, jak si udělat z přebalování milou činnost

Snad každá maminka (ale i tatínek) ví, že přebalit potomka, který se rozhodl, že se prostě přebalit nenechá, je skoro nadlidský úkol. Můj mladší synek taky už dávno není to statické bezbranné miminko „kam ho položíte, tam ho najdete“. Přebalování už je dneska fakt nářez. Tak jsem se rozhodla sáhnout po osvědčeném způsobu, jaký jsem používala se starší dcerkou. A rovnou se o něj s vámi podělím.

Nepamatuješ si? Tak to napiš

Když se mi dcerka narodila, byla jsem natěšená na vyprávění říkanek a říkadel. No jo, ale jaksi jsem je z dětství pozapomněla a rozhodně se nedalo říct, že bych je sypala z rukávu. V tom frmolu, který každá novopečená maminka zažívá, mi nezbývalo moc času doplňovat si chybějící znalosti. Tak jsem se vydala cestou nejmenšího odporu. Použitelné básničky jsem vypsala na pruhy papíru a těmi jsem oblepila přebalovací pult.

A pak už jen recitujIMG_20160403_182435[1]

A pak už to bylo jednoduché. Jako správní přebalovací maniaci jsme s malou trávily na přebalováku opravdu hodně času. Po tu dobu jsem jí vždycky namísto řečí typu: „Ňo, kďopak se nám to tady pokakínkal? Ňo, to je ale krásné ňovínko.“, kteréžto po krátké době zaručeně otráví jak přebalujícího, tak i přebalovaného, recitovala. Repertoár byl poměrně široký, nikdy se mi nepodařilo vyčerpat na jedno přebalování všechny básničky. Přitom mohla být v pleně sebevětší katastrofa.

Takhle nás to baví

Malá tyhle momenty zbožňovala. Její úsměv a zaujaté naslouchání toho byly jasným důkazem. Žádný řev, propínání do luku, neovladatelné ručičky šátralky, které vám zaručeně vždycky sáhnou právě tam, kam nejmíň chcete a ve chvíli, kdy se to nejmíň hodí. Žádné přetočené dítě v okamžiku, kdy jste si mysleli, že to uuuuž máte. Žádný zpocený rodič na pokraji fyzického i duševního vyčerpání. Při přeříkávání básničky máte určitě vlídnější výraz, tón i tempo řeči a to na dítě působí mnohem lépe. Schválně to vyzkoušejte. 🙂

Říkanky, říkadla a básničky podporují rozvoj řečových, pohybových i rozumových schopností vašeho dítěte. Podporují smysl pro rytmus, rozvíjejí paměť i slovní zásobu. Asi na tom něco bude, protože dcerka v 18 měsících zdatně verbálně komunikovala a dneska ve 3,5 letech se baví vymýšlením rýmů. Naposledy mě dostala veršem „anděl páně chytil káně“.

Co je ovšem nejdůležitější? Básničkami si můžete jednoduše zpříjemnit společně trávený čas. A nemusí to být jenom na na přebalovacím pultu.

Komentáře